Tola Piotrowska
Książka Kultura

sunset park

miles heller jest swoistym włóczykijem, a nawet uciekinierem. jego przeszłość jest pełna tajemnic. na co dzień skupia się na rzeczach prostych i niewymagających myślenia. odrzuca to, co przywodzi przykre wspomnienia. przez ostatnie siedem lat nie kontaktował się ze swoją rodziną, jednak przypadkowe zamieszkanie w nowym jorku spowodowało, że zapragnął odezwać się do swoich bliskich. zanim do tego dojdzie, zakocha się na zabój w młodziutkiej pilar i zamieszka z trójką prawie obcych sobie ludzi w squacie przy nowojorskim sunset park. 

to moje pierwsze zetknięcie z paulem austerem, chociaż od dawna chodził mi po głowie. nowo wydana powieść okazała się strzałem w dziesiątkę. pisarz oprowadza czytelnika po historiach czterech nieznanych osób, które łączy wspólne nielegalne mieszkanie w opuszczonym budynku. każde z nich przeżywa jakiś kryzys. ellen jest zablokowaną artystką, która odnajduje ukojenie w aktach. alice nie jest zadowolona ze swojej kariery, pisze doktorat, a w międzyczasie rozważa rozstanie ze swoim facetem. bing jest skoncentrowany na odkrywaniu swojej tożsamości, a miles – marzy o tym, by jego nastoletnia dziewczyna osiągnęła pełnoletność i mogli być razem. 
auster stworzył charakterystyczne postaci, z krwi i kości, przeżywające swoje porażki i skupiające się poznawaniu siebie. to nie jest nowy jork marzeń. kryzysy egzystencjalne pokrywają się z kryzysami biznesowymi. szczęścia nie ma w zasięgu ręki, jest o wiele dalej. proste historie pełne skomplikowanych osobowości. polubiliśmy się z austerem od pierwszego przeczytania. trylogia nowojorska już czeka na swoją kolej.

You Might Also Like...

8 komentarzy

 • Reply
  rasp
  7 września 2012 at 16:03

  Auster jest jednym z moich ulubionych pisarzy; cieszę się, że Tobie też przypadł do gustu :)

 • Reply
  ania
  7 września 2012 at 21:21

  zachęciłaś :)

 • Reply
  Cimnaa
  7 września 2012 at 23:46

  Wow, trzecie zdjęcie jest wspaniałe ;)

 • Reply
  Jag
  8 września 2012 at 14:31

  Nie czytałam, ale zrobię to na pewno, bo Twoja recenzja jest więcej niż zachęcająca P.s. Piękne i proste zdjęcia, ach…marzą mi się takie!:)

 • Reply
  M.
  8 września 2012 at 22:11

  kolejna książka na liście 'do przeczytania’. i cudowne zdjęcia, zresztą jak zwykle :)

 • Reply
  unpluggetive
  10 września 2012 at 08:57

  Piękne zdjęcia i zachęcająca do przeczytania opinia.

 • Reply
  emillypotter
  14 września 2012 at 15:09

  cudowna jakość zdjęć, muszę tu wpadac częsciej !

 • Reply
  Agnieszka
  3 listopada 2012 at 15:08

  Jestem oczarowana tym, z jakim wdziękiem serwujesz recenzje. Przecudowna estetyka. Brawo!:)

Leave a Reply