Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

Dzień dobry z podróży! Mobilny tydzień zaczął się we Wrocławiu, a skończy na Helu. Ten post powstaje w drodze do Nowego Sącza, a przed nami jeszcze wyprawa nad morze. Na dobry początek Dolny Śląsk i kilka fajnych miejsc, które warto zobaczyć, będąc w pobliżu Jeleniej Góry i okolic. 

Leśna – Jezioro Leśniańskie przy Zamku Czocha – jezioro powstało po wybudowaniu kamiennej zapory na początku XX wieku. Otoczone jest zalesionymi skałkami i sprawia wrażenie bardzo kameralnego i przyjemnego miejsca do odpoczynku. Jeśli ktoś lubi zwiedzać zamki i pałace, warto wybrać się na Zamek Czocha.

dolny-slask-co-zwiedzic-1jezioro-lesnienskie

Świeradów Zdrój – Stóg Izerski – jeden z wyższych szczytów w Górach Izerskich, na który można dojść pieszo lub wjechać gondolą. My wybraliśmy tę łatwiejszą opcję. Na górze spokój i błogość, nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

dolny-slask-co-zwiedzic-2 dolny-slask-co-zwiedzic-3 dolny-slask-co-zwiedzic-4 dolny-slask-co-zwiedzic-6 dolny-slask-co-zwiedzic-5

Szklarska Poręba – Zakręt Śmierci – znajduje się na drodze ze Świeradowa i ukazuje piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.

Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Trzy kaskady spadają wprost do Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą znajduje się jama, w której kryją się skupiska ametystów. A legenda głosi, że wodospad powstał z łez siedmiu rusałek.

dolny-slask-co-zwiedzic-8 dolny-slask-co-zwiedzic-7wodospad-kamienczyka-droga

Miedzianka – Browar Miedzianka – o miejscowości i jej historii znikania pisał Filip Springer. Oprócz kilku domów i kościoła, który pozostał po prawie całkowitym wysiedleniu mieszkańców, wybudowano tam również browar – piękny architektonicznie budynek, w którym można w spokoju wypić kawę (lub bardziej piwo, w końcu to browar), z widokiem na góry, polecam zwłaszcza podczas zachodu słońca.

dolny-slask-co-zwiedzic-10 dolny-slask-co-zwiedzic-12 dolny-slask-co-zwiedzic-11

Rudawy Janowickie – Kolorowe Jeziorka – stosunkowo niedawno odkryte cuda natury, które zachwycają zwłaszcza po obfitych opadach deszczu. Nam deszcz nie był po drodze, więc trafiliśmy na wyschnięte żółte jezioro, ale udało się zobaczyć purpurowe jeziorko. Warto było przyjechać, by  przejść się wzdłuż wykopalisk, odkrywając groty, sztolnie i leśne szlaki.

dolny-slask-co-zwiedzic-16 dolny-slask-co-zwiedzic-15 dolny-slask-co-zwiedzic-18 dolny-slask-co-zwiedzic-17

Tak naprawdę odkryliśmy tylko niewielką cząstkę Dolnego Śląska. Pięknych miejsc wokół jest co niemiara i potrzeba tygodni, by zobaczyć przynajmniej te najważniejsze. Na pewno wrócimy i będziemy dawać znak, co jeszcze warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać. Chętnie przyjmę rekomendacje, co trzeba koniecznie zwiedzić. Polecicie jakieś fajne miejsca?

6 przemyśleń nt. „Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

  1. Niestety żadnych nowych miejsc polecić nie mogę, bo ich najzwyczajniej w świecie nie znam, ale chcę Ci podziękować za te wszystkie Twoje „polecanki” :) I te cudowne zdjęcia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *