Moniówka na Warmii

Jeden wolny weekend i sto tysięcy myśli, co by tu zrobić. Wyjechać, to pewnik. Tylko gdzie? Na pewno niedaleko od Warszawy. Na pewno gdzieś, gdzie można wyciszyć głowę i naładować umysłowe baterie. Padło na Warmię i Nowe Kawkowo, z planem nic-nie-robienia. Książki spakowane w Kindlu, gazety w torbie, można ruszać. Prawdziwe dwudniowe wakacje, z sierpniowym upałem i podskakiwaniem z radości w aucie.

Gdy dojechaliśmy na miejsce, pięknie przywitał nas stuletni dom. Tak, dom, który żyje swoim życiem. Po przekroczeniu bramy, od pierwszej chwili poczuliśmy się jak u siebie. A wylądowaliśmy w Moniówce, malowniczym miejscu na Warmii. Zostawiliśmy bagaże i ruszyliśmy na poszukiwanie jedzenia. Pomogła nam w tym kartka wisząca na lodówce z listą adresów gospodarstw, w których możemy kupić chleb, sery, jajka i inne wiejskie dobroci.

Processed with VSCOcam with m5 preset 02-moniowka

Nowe Kawkowo to zagłębie pięknych gospodarstw. Obok Moniówki jest Lawendowe Pole, a w okolicy Kwaśne Jabłko, Cegielnia Art, Tu i Teraz oraz Camp Spa. To tyle, jeśli chodzi o moją pamięć. Jak znacie jakieś miejsca w okolicy, chętnie dopiszę.

Processed with VSCOcam with hb2 preset Processed with VSCOcam with f2 presetProcessed with VSCOcam with f2 preset 06-moniowka 07-moniowka

Zrobiliśmy małe zakupy, jeżdżąc od gospodarstwa do gospodarstwa. Warzywa dostaliśmy w prezencie, a syrop lawendowy i miód rzepakowy okazały się najlepsze na świecie. Czuję, że jesień będzie piękna. Wieczory i dnie mijały nam na huśtaniu, czytaniu i opróżnianiu butelek z cydrem. Cóż więcej do szczęścia potrzeba.

Processed with VSCOcam with m5 preset 09-moniowka010-moniowka 011-moniowka 012-moniowka Processed with VSCOcam with c1 preset

Pobudka w ciszy i picie kawy w ogrodzie to luksus, którego na co dzień mi brakuje. Stół pod jabłonią cieszył się największym powodzeniem.

014-moniowka 014-moniowka1 015-moniowka 016-moniowka

Odwiedziliśmy też Lawendowe Pole i mimo moich obaw, że cała lawenda została już zerwana, okazało się, że jeszcze sporo jej zostało. Pachniało obłędnie. To jest zdecydowanie jeden z lepszych zapachów na świecie. A miejsce robi bardzo duże wrażenie.

40580003 40580004 40580009 4059002340590021 40590024 40590025

Popołudnie spędziliśmy nad jeziorem Isąg. Trudno było znaleźć zejście do jeziora, które nie byłoby prywatne lub pełne turystów. Trochę błądziliśmy, aż udało nam się znaleźć miejsce, gdzie można było schronić się przed upałem i poleżeć na kocu, patrząc tylko i wyłącznie w niebo.

40580002 40590026 Processed with VSCOcam with e5 preset40590027

Przed wieczorem dotarliśmy również do Kwaśnego Jabłka. Kolejne pięknie położone miejsce, gdzie można odpocząć z daleka od zgiełku, z butelką cydru w ręku,  gołym niebem nad głową i fajnymi ludźmi, którzy tworzą to miejsce. Na pewno tam wrócimy, bo cydr okazał się rewelacyjny. Jedna butelka niestety otworzyła nam się w aucie i teraz możemy się delektować jego zapachem za każdym razem, gdy wsiadamy do auta. A tak serio to okolica, las, wzgórza(?) i klimat tego miejsca jest przecudny i zdecydowanie wart odwiedzenia, chociaż na jeden kieliszek.

40590019 40590020

Tylko dwa dni na Warmii, a sto powodów do uśmiechu. Nowe Kawkowo nas oczarowało i na pewno będziemy tam wracać. A Wy macie swoje ulubione miejsca w Polsce, do których warto wyskoczyć, chociażby na weekend?

8 przemyśleń nt. „Moniówka na Warmii

  1. Mamy! Wracamy zawsze z utęsknieniem do Starej Farmy w Męcinie Małej. To taka nasza prywatna oaza i miejsce, gdzie regenerujemy umysł i ciało . A do Kawkowa zajrzymy z pewnością . Gdyby nie pewne przypadkowe zawirowania pewnie w Kwaśnym tez w te wakacje pilibyśmy cydr:) poczekamy do następnych!

  2. plan huśtania się, czytania i popijania cydru przez weekend bardzo mi się podoba. tak samo jak miejsce, które pokazałaś. uwielbiam takie polskie smaczki! zapisuję na listę „must see”. (:
    a zdjęcia super! biją pozytywną energią, spokojem i harmonią. <3
    pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *